תהליך ייצור התפילין

הנחת תפילין היא אחת המצוות השגורות ביותר. ומצווה זו חלה על בני מצווה. הנחת תפילין כוללת את תפילין של ראש ותפילין של יד. יש סוגים שונים ורמות שונות של תפילין שנובעות מרמת ההידור שלהן, ככל שהוקעו יותר מאמץ ויותר זמן בהכנת התפילין כן הם יהיו יוקרתיים יותר.

מרכיבי התפילין כוללים את העורות מהם הם עשויים, את הרצועות ואת הפרשיות שמוכנסות פנימה. הפרשיות עצמן נכתבות על ידי סופר סת"ם ועוברות בדיקות והגהות על מנת לאשר את כשרותם. על מנת לייצר תפילין כהלכה חשוב להקפיד על כל המרכיבים יחד ואיכותם כבר בתהליך הייצור.

המרכיבים של ייצור תפילין

כאמור ייצור תפילין מחייב את כל המרכיבים שיהיו איכותיים ושייוצרו בצורה נכונה וכשרה. אם יהי מרכיב אחת פגום או פסול אנו עלולים לפסול את התפילין כולן. תהליך הייצור מורכב מהשלבים הבאים:

  • בחירת העורות - יש חשיבות רבה לסוג העור ממנו מכינים את רצועות התפילין, את הרצועות מכינים מעור של שור, למעשה החלק של השור הוא הצוואר, ומכל צוואר של שור ניתן להכין זוג תפילין אחד.
  • ייצור הבתים - הבתים שאליהם מוכנסים הפרשיות עשויים כאמור מעור שור, את העור מעבדים ומשרים עם סיד על מנת לתת לו את הגמישות ויכולת העיבוד ולהסיר את השומנים והריחות.. את העור חותכים לצורות ולמידות הנדרשות, והשלב הבא הוא העברת העורות למכבש על מנת לתת להם את הצורה שמוכרת לנו, צורת הקוביה.
  • הכנת הרצועות - הרצועות בדומה לבתי התפילין גם הם מיוצרים מעור ועוברים את אותו תהליך, הרצועות נצבעות בשחור בצורה ידנית ונחתכות למידה הראויה.
  • כתיבת הפרשיות - הפרשיות של תפילין שונות בין תפילין של ראש לבין תפילין של יד. ההבדלים הם שהפרשיות של יד רשומות על קלף אחד כמו מגילה ואילו הפרשיות של ראש מופרדות לכל אחת כלומר 4 פרשיות.
  • הגהה - תפילין כשרות רק אם נכתבו כראוי ועברו הגהה ובדיקה. לאחר כתיבת הפרשיות התפילין אכן נבדקות ואף נסרקות בצורה ממוחשבת. כל קלף מקבל סימון וקידוד.
  • הכנסת הקלפים - הקלפים מוכנסים לבתי תפילין כאשר בבית יד מוכנסת מגילה אחת ואילו בתפילין של ראש מוכנסות כל הארבעה. לאחר הכנסת הקלפים הבתים נתפרים בגיד והתפרים עוברים תיקוני צבע.
  • קשירת הרצועות - השלב האחרון הוא כמובן קשירת הרצועות. חשוב לציין כי תפילין של ראש נקשרות בצורת ד' ואילו תפילין של יד נקשרות בצורה של י'

 

ממי לקנות תפילין?

קניית תפילין ממש בדומה לייצור שלהן אינה משימה שיש להקל בה ראש. ומלץ לקנות תפילין במקום בעל מוניטין, לבקש את האישורים על ההגהה והבדיקה של הקלפים. אל תתפתו על רכישת תפילין במחיר זול מידי מכיוון שזה מעלול להצביע על פגם באיכות או בכשרות. לא אחת גם מקומות מוכרים נופלים לתפילין פגומות או לא כשרות ואף אינם מודעים לכך, זו הסיבה לאותם אישורי הגהה וכשרות.