רשלנות רפואית - המציאות

כל אדם הנזקק לעזרה רפואית רוצה להאמין שהרופא המטפל ניגש למלאכת הריפוי כאשר לנגד עיניו עומדת טובת המטופל מעל ומעבר לכל נושא אחר. בניגוד למקצועות אחרים, מקצועו של הרופא מחייב אותו לפעול באופן מתמיד ביעילות מקסימלית כאשר הוא מחויב אך ורק לטובת הפציינט שנמצא מולו. למרות ששירות רפואי כרוך במתן תשלום כספי ישירות מכיסו של החולה או באמצעות קופות החולים, היחסים אינם דומים ליחסי מוכר ולקוח. הרופא אמור להתעלות מעל שיקולים כספיים ומעל כל אילוץ אחר, לטובת יחס אופטימאלי למטופלים.

רשלנות רפואית - התהליך

הרצוי אל מול המצוי – מציאות חיינו

המציאות, למרבה הצער, אינה מתאימה בהכרח לתמונה שמצטיירת מן הפתיחה. בפועל רופאים הם בני אדם, וכשכאלה הם מועדים לכל חולשה אנושית. ייאמר מראש שהרופאים והמערכת הרפואית כולה מבצעים עבודת קודש בתנאים לא פשוטים, והמקרים הבעייתיים הם המקרים החריגים, ואינם מעידים על הכלל. אך החריגים הללו אכן קיימים והמודעות לקיומם גוברת.

פורסמו בעיתונות מקרים של רופאים שהעדיפו את טובת המטופלים הפרטיים על פני טובת לקוחות שהטיפול בהם משתלם פחות כלכלית. רופאים אחרים פעלו במצב של עייפות קיצונית, תוך גרימת נזק למטופלים. אירע שהצוותים הרפואיים לא היו קשובים למטופל ולמשפחתו, ומצבי חירום הוחמצו. תיתכן גם טעות אנוש פשוטה שנובעת מרגע של חוסר תשומת לב, אך במקרה של רופאים לטעויות יש מחיר גבוה במיוחד. הדוגמאות הן רבות, והמקרים הללו נופלים, בדרך כלל, תחת ההגדרה של רשלנות רפואית.

מהי אותה רשלנות רפואית?

לפני שפונים אל משרד עורכי דין רשלנות רפואית, כדאי להכיר את הגדרת המונח. כאשר מדברים על רשלנות רפואית הכוונה היא שהרופא המטפל סטה מרמת הזהירות הסבירה וגרם נזק למטופל. במצב כזה ניתן לטעון לרשלנות, אשר בישראל מטופלת כחלק מדיני הנזיקין, ואין התייחסות ספציפית בחוק למצב של רשלנות רפואית. כל סוגי הרשלנות מקבלים התייחסות דומה, וכולם ברי עונשין, כאשר העונש יקבע לרוב בצורת פיצויים לאדם שניזוק מן הרשלנות. המרכיב החשוב ביותר במצבי רשלנות הוא העדר הכוונה – כלומר, הרופא התכוון ורצה לסייע למטופל, אך רשלנותו גרמה למצב ההפוך.

משרד עורכי דין רשלנות רפואית יכול להעניק עצה טובה במקרה של ספק האם מדובר ברשלנות רפואית. במקרים רבים תשלום עורך הדין יילקח מתוך הפיצויים עצמם, שיטה שמאפשרת לניזוקים שהכנסתם נמוכה להיעזר בעורך דין מקצועי כדי לקבל את הפיצוי על מקרי הרשלנות.