אחת ולתמיד: מה הן זכויות ניצולי שואה

קצת על התהליך שהוביל לקליטת ניצולי השואה בארץ וקבלת הזכויות הייחודיות להם

התהליך שהוביל לקליטתם של מאות אלפי ניצולי שואה במדינת ישראל הוא תהליך שמוכר לנו היטב וחרוט היטב בזיכרון הקולקטיבי הכואב שלנו כעם. בשנים 1945 - 1939 התחולל באירופה מרחץ הדמים הנורא ביותר בהיסטוריה האנושית, כאשר שישה מיליון מבני עמנו הושפלו והוכחדו על ידי המשטר הנאצי הרצחני, השיטתי וחסר הרחמים. מתוך מיליוני היהודים שהיו באירופה ובצפון אפריקה של לפני המלחמת העולם, שרדו את המשטר הנאצי מאות אלפים בודדים בלבד, שבדרך לא דרך פילסו את דרכם למדינת ישראל החדשה, ולאחר הסכם השילומים שנחתם עם מערב גרמניה בשנת 1952 החלו לקבל גם פיצוי כספי על החוויות האיומות שבעברם. פיצויים אלה הם הבסיס לתחום שנקרא זכויות ניצולי שואה.

זכויות ניצולי שואה במדינת ישראל - החוקים שמניעים אותן

  • לאחר הסכם השילומים עם גרמניה בשנת 1952, נקבעו הקריטריונים הראשונים לקבלת זכויות ניצולי שואה ופיצוי חודשי קבוע. ניצולי השואה בחוק זה הם יהודים תושבי ואזרחי המדינה שנרדפו באירופה בפרק הזמן של תקופת השואה, במדינות שבשליטת הנאצים או בנות בריתם. ניצולים אלה זכאים על פי חוק נכי רדיפות הנאצים לפיצוי חודשי קבוע שנקבע על ידי הרשות לזכויות ניצולי השואה, וכן להטבות ותמיכה בתשלומי ארנונה, טלפון, תשלומים על מכשירי חשמל ותשלומים בסיסיים נוספים.
  • חוק נכי רדיפות הנאצים לא מתייחס לכל מי שעלה לארץ לאחר שנת 1953, ולטובת אוכלוסייה זו וניצולים אחרים שנפלו בין הכיסאות נחקק בשנת 2007 חוק ההטבות לניצולי השואה. על סמך חוק זה זכאי כל ניצול שואה שלא זוכה לפיצוי קודם לסיוע חודשי של כ-1,100 ₪ + 600 ₪ בתלושי מזון.

אל תוותרו על הזכויות שמגיעות לכם או לבני משפחתכם כניצולי שואה

מי שלא מתורגל במסדרונות וטפסי הבירוקרטיה שכרוכים בתהליך הכרה בזכויות ניצולי שואה, סביר שייבהל ושיסתבך בניסיון לקבל את הכרה בזכויות אלה. עם זאת, אסור בתכלית האיסור לוותר על המעט שמגיע לכם, כפיצוי סמלי על הזוועות שעברתם אתם או בני משפחתכם בעבר. לכן, אם נתקלתם בקושי ואתם זקוקים לסיוע מקצועי בנושא, פנו לסיוע משפטי שהתמחותו היא זכויות ניצולי השואה ותהליך ההכרה בניצול כזכאי להן.