מתי צריך להזמין חוקר פרטי?

מתי צריך להזמין חוקר פרטי?

איש מקצוע עם הסמכה בתחום החקירות יכול לעמוד לרשות הלקוחות בשורה ארוכה של מצבים וסיטואציות. במאמר הבא נסביר מה תפקידו של חוקר ונבין את כללי האתיקה המקצועית החלים עליו

חוקר פרטי מבצע מעקבים במסגרת אזרחית ומטרתו העיקרית היא לאסוף מידע עבור הלקוחות. אפשר וצריך להזמין חוקר במקרים שונים כגון:

  • הונאה
  • גניבה
  • יחסי אישות
  • איתור רכוש או בני אדם
  • ריגול עסקי
  • חקירות כלכליות וחקירות ביטוח
  • מהימנות עובדים וחשיפת מעילות במוסדות פרטיים או ציבוריים

כפי שניתן לראות, לקוחות החוקר שייכים גם לסקטור הפרטי וגם לסקטור העסקי והציבורי. כל אזרח במדינה דמוקרטית רשאי לפנות לאיש מקצוע המוסמך על פי חוק ולקבל ממנו שירותי חקירות. לצורך ביצוע עבודתו נדרש החוקר להפעיל ארגז כלים מתקדם ולהיעזר בציוד ייעודי מהשורה הראשונה. הציוד הטכנולוגי מאפשר לו לבצע את החקירה ולתעד את הממצאים. בנוסף, יש לציין כי חוקר פרטי כפוף לחוק ועליו לעבוד על פי כללי אתיקה מחמירים.

משמעות כללי האתיקה בתחום החקירות

ללא כללי אתיקה לא ניתן לפקח ולבקר את עבודתו של החוקר. ראשית, חוקר צריך לפעול כלפי הלקוחות שלו בנאמנות מלאה. הנאמנות באה לידי ביטוי בכך שדין היחסים ביניהם מבחינה חוקית דומה ליחסים בין שליח ושליחו. שנית, החוקר אינו רשאי בשום מצב להתחזות לגורם רשמי. אסור לו להציג את עצמו בתור נציג של משטרת ישראל, ביטוח לאומי וכדומה. מנגד, הוא רשאי לאמץ שם או זהות בדויים לצורך ביצוע המשימה.

כללי האתיקה קובעים שהחוקר לא יכול לעבור על החוק בשום מקרה או לבצע האזנות סתר. החוק חל על אנשי מקצוע בתחום החקירות בדיוק כמו שהוא חל על שאר האזרחים. יתרה על כך, חוקר בישראל צריך לעבור שלוש שנות הסמכה במשרד חקירות תחת פיקוח של חוקר פרטי בכיר עם ותק של חמש שנות ניסיון. זהו קריטריון מחמיר המוודא כי אנשי המקצוע בתחום יקבלו את כל ההסמכה הרצויה לפני שהם מציעים את שירותיהם עבור הציבור הרחב.

כיצד בוחרים חוקר?

מי שרוצה ליהנות מהיתרונות של שירותי חקירות מתקדמים צריך לדעת כיצד לבחור אנשי מקצוע. כדאי להתייעץ עם חברים, בני משפחה ולקוחות קודמים ולהגיע לפגישת ייעוץ במשרד. אפשר לנצל את הפגישה הראשונית כדי להתעניין בניסיון הספציפי של החוקר ובהתמחות שהוא עבר. רצוי לתת עדיפות לחוקר מנוסה ומוסמך עם המלצות. מבחינת מחירים, אפשר לבצע השוואה יעילה בעזרת אתרי האינטרנט העוסקים בתחום ומידע המפורסם על ידי החברות.

לסיכום, חוקר פרטי הוא איש מקצוע עם תפקיד מורכב. אפשר לפנות לחוקר בכל סיטואציה רגישה ולנצל את שירותיו כדי לבסס נתונים לתביעה משפטית. את החוקר יש לבחור בסבלנות ותוך התייחסות לפרמטרים של ניסיון והמלצות.