איך תדעו האם אתם זקוקים לאורטופד

באילו מקרים אנחנו פונים לשירותי אורטופדיה?

טיפול אורטופדי הוא טיפול שמטרתו לרפא בעיות שונות, לאחות פגיעות כתוצאה מטראומה או לתת מענה לבעיות דלקתיות בכל מה שקשור לעצמות ולשרירים. אורטופדיה עוסקת במקרים רבים בטראומות שהגוף שלנו עובר – לדוגמה, פגיעה שגורמת לשבר או לנקע בגפיים. במקרים שכאלה אנחנו נזקקים לגבס ויתכן שגם לניתוחים שונים – אך לא רק טראומות גורמות לנו להזדקק לטיפול אורטופדי. בחלק ניכר מהמקרים, אנחנו נזדקק לטיפול אורטופדי בשל הרגלים לא בריאים שלנו – מנהגים ופעולות יום-יומיות שאנחנו מבצעים בצורה לא בריאה ושגורמים נזק לגוף שלנו.

לא רק טראומה ושברים – נזדקק לאורטופד אם המנהגים היום-יומיים שלנו בוגדים בנו

  • אחת הפעולות היום-יומיות שיכולה לגרום לנזק הרב ביותר אם אנחנו עושים אותה לא נכון היא התכופפות. באופן כללי וחד משמעי, אם אנחנו רוכנים מטה בכיפוף הגב – אנחנו פוגעים בגב ומסתכנים בפגיעות אורטופדיות לא נעימות כלל וכלל. כך לדוגמה, מספיקה תנועה לא נכונה ורגישה או הרמת משקל כבד בהתכופפות בצורה לא נכונה – ואנחנו יכולים למצוא את עצמנו עם פריצת דיסק.
  • עוד מפתח יום-יומי לשמירה על הגוף שלנו הוא כל מה שקשור ליציבה שלנו. יציבה נכונה, זקופה ומתוחה היא יציבה ישרה – בלי כיפוף הגב או הברכיים. יציבה לא נכונה יכולה לגרום לנו לכאבים רבים, לאורך שנים, בין אם בגב, בברכיים ואפילו בצוואר ובגפיים. לכן כדאי לטפל ביציבה שלנו לפני שאנחנו פונים לשירותי אורטופדיה.
  • היציבה הנכונה שלנו היא רלוונטית גם בעת ישיבה – כשאנחנו יושבים לאורך זמן מופעל לחץ רב על עצם הזנב והירכיים שלנו – לחץ שיכול לגרום לפגיעה ולנזק אורטופדי לאורך זמן. לכן חשוב מאוד להקפיד גם על ישיבה זקופה ונכונה, גם אם עבודתנו מתבצעת בישיבה מול מחשב או בנהיגה.

פיזיותרפיה כמפתח אורטופדי

במקרים רבים, נמנע את הפנייה העתידית לשירותי אורטופדיה אם נאמן את הגוף שלנו נגד המנהגים הלא בריאים שלו. האימון הזה הוא למעשה פיזיותרפיה. אנחנו נפנה לפיזיותרפיה כי אנחנו רוצים לתת לגוף שלנו את התנאים הטובים ביותר למניעת נזקים אורטופדיים – ולפעמים גם כשיקום מנזק אורטופדי כזה או אחר. פיזיותרפיה היא, למעשה, המפתח לעולם האורטופדיה ולשמירה על העצמות והשרירים שלנו חזקים.