המלצה: פרויקטים חדשים ודירות יד שנייה באתר כאן בונים ישראל >>

חורף מתעתע, עיצוב ושיקום גינות לאחר החורף

החורף בארצנו די מוזר ובעייתי, לעיתים גשום מאוד, לעיתים צחיח. מי שנפגע מהחורף המתעתע לרוב היא הגינה שלנו, הצמחייה לא מצליחה להיכנס לתרדמת חורף או שהיא נפגעת מעודף מים או מקור. על מנת לשמור על עיצוב גינות ולהקטין את הנזקים כאשר נגמר החורף ומתחיל הקיץ יש להתכונן מבעוד מועד טרם התחיל בכלל החורף, כך תשמרו על עיצוב גינות בחורף, בקיץ בסתיו ובאביב.

עיצוב גינות והכנות לגשמים

עיצוב גינות כידוע משמש אותנו בכמה אופנים, הראשון שביניהם כמובן הוא להראות כמה הגינה שלנו מטופחת ויפה לכל המבקרים וגם עבורנו כאשר אנחנו נחים בה. השימוש הנוסף הוא למטרת האירוח וההתנהלות הכללית בגינה שלנו, ככל שנקפיד על עיצוב גינות נוח יותר כך יהיה לנו יותר קל לתחזק את הגינה ולטפל בה. אחת הבעיות הנפוצות בעיצוב גינות היא שלא תמיד דואגים ליצור ניקוז טוב למים, בין אם אלו מי השקיה או מי גשמים. היקוות המים עלולה לגרום נזק לצמחיה ולאפשר למזיקים וחרקים להתפתח ולהתרבות. לכן כל עיצוב גינות חייב לכלול את כיוון השיפועים שמשמשים לניקוז מים. במידה ויש לנו מדשאה אמיתית מומלץ לתחח מפעם לפעם את האדמה על מנת ליצור אוורור לכיוון השורשים וגם על מנת לאפשר למים לחלחל פנימה.

תיקון מדשאה לאחר גשמים

לא אחת קורה כי עיצוב גינות נפגע בעקבות הגשמים, העצים ניזוקים, ענפים נשברים ולעיתים המדשאה נרקבת ונהרסת. אני באופן אישי מאוד אוהב דשא ואוהב לטפח אותו, מבחינתי דשא אמיתי טוב בעשרות מונים מדשא סינטטי, אך כל אחד והחלטתו. כאשר המדשאה אינה ישרה והשיפועים מיטשטשים או נהרסים  מסיבות שונות כגון גשמים, תנועה של האדמה וכדומה, עלול להיווצר לנו נזק בדשא. נזק כזה הורס לנו את עיצוב גינות שכל כך אנו עמלים עליו. אם במקרה כבר נוצר ריקבון בנקודה מסוימת מומלץ לבצע את הפעולות הבאות על מנת לשמר את עיצוב גינות: ראשית עקירת הדשא ההרוס ועדיף משורשיו, שנית יש לשפוך חול ים ולהגיע לגובה של מעט מעל שורשי הדשא הקיים. לאחר מיכן יש להימנע מהשקיה למשך כשבוע ימים וגם מכיסוח. לאחר מיכן יש לקחת שלוחות דשא ממקום אחר בגינה ולשתול אותו בחול הים שלנו, לא יותר מ 2 - 3 שלוחות באורך של  20 -30 ס"מ לכל חצי מטר רבוע.

יש להשקות את האזור כ 2 - 3 פעמים ביום ולא לכסח עד שהדשא מגיע לגובה של כ 10 ס"מ. כך תשמרו על עיצוב גינות יפה לאורך זמן.